Editörden…

Bismillâhirrahmânirrahîm

Değerli Evlâd-ı Fatihân Okuyucularımız, 8. sayımızda siz gönül dostlarımızla yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ay dergimizde kadim medeniyetimizi bugüne taşıyan ve bizi biz yapan gönül değerlerimizi “Gönüllülük” başlığıyla ele aldık.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; medeniyetin merkezi insan, insanın merkezi de gönüldür. Tabii ki gönül iklimini koruyan medeniyetler de, modern dünyanın en güvenli limanlarıdır.

Bizler de Evlâd-ı Fatihân olarak samimiyetle, gönüllerden taşan bir sevda ile yola çıktık. Hedefimiz; engin gönüllere varmak, her gönüldeki kıvılcımları çoğaltmaktır. Arzumuz; küllenen kor ateşlere rüzgâr olmak, kar tanesi gibi benzersiz gönüllere dokunmaktır. Medeniyetimizi inşa eden gönülleri yeniden ihya etmektir.

Bu sayımızda da değerli yazarlarımız önemli yazılarıyla Evlâd-ı Fatihân okurlarıyla buluştu. Erkan Kamberi, Edirne Mimar Sinan Vakfı Kurucu Başkanı Hasan Gümüş ile “Gönüllülük” üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdi.

Mustafa Şentürk “Gönüllülük Rûhunu” yazarken, Âdem Apak “Gönüllülükte Öncü Sahabi Hz. Osman’ı” anlattı. Eralp Akman “Gönül Ne Ola ki?” sorusunu cevaplarken, Vildan Serdar “Gönülden Öte Yol Yok” diye seslendi.

Bazı gönül adamlarını da andık bu sayıda. Ömer Faruk Kahve “Aşçı Yahyâ Baba”, Meral Yahya “Güzel Kalpli Bir Gönüllü: Abdülaziz Baleza”, Veysi Akın “Trakyalı Bir Gönül Adamı: Dr. Fuad Umay”, Özcan Güner “Uzunköprülü Gönüllü İki Kadın: Ana-Bacı” ile gönüllere taht kuranları anlattılar.

Musa Öncel “Toplumu Ayakta Tutan Değerler”, Yılmaz Akçaalan “İnsan Olabilmek, Yardımseverlikte Dâima Önde Olmak” konularını değerlendirdi.

Cengiz Ömer “Batı Trakya’da Bir Gönül Hizmeti: Çınar Fm” ile gür sesimizi, İmdat Özen “Avrupa’da Popülizmin Yükselişi ve Avrupa Birliği’nin Geleceği” ile Batı’nın gerçek yüzünü anlattı.

Cengiz Bulut “Selimiye Camii Hünkâr Mahfilinde Bir Gizem”, Hasan Karakaya “Edirne Yeni Sarayı / Saray-ı Cedîd-i Âmire” yazılarıyla ecdat yadigârı eserlerimizin günümüze yansımalarını ele aldı.

Kadir İriş “Balkanlarda İlk Dram Ya da Unuttuğumuz Mora Türkleri” ile gönül sızımızı, Rıdvan Canım “Neretva Üzerinde Bir Gümüş Gerdanlık: Mostar Köprüsü” ile gönül köprümüzü yazdı. Ahmet Topaç Evlâd-ı Fatihân dostu Sudanlı Dr. Fatih Ali Hasaneyn ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Ayrıca sayfalarımızda Rumeli coğrafyasından haberler bulacaksınız.

Değerli dostlar, Evlâd-ı Fatihân dergisi yazarıyla-okuruyla hepimizin gönül gözüdür. Gönül gözüyle gönül coğrafyamızı adım adım dolaşırken her taşına bir medeniyet tasavvurunun nakşedildiğini görürüz. Enkazında bile geçmişin şaheserlerini keşfeder, kokusunu içimize çeker, özlemini yüreğimizin en mutena köşesinde hissederiz.

Tarih; gönüllerde iz bırakanları ve gönülleri imar edenleri asla unutmayacaktır. Bu nedenle Evlâd-ı Fatihân yazar ve okuyucularımızın desteğini çok değerli buluyor, teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

Selam ve dua ile…

Nail YILMAZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*