Filistinli Âlimler Heyeti dergimizi ziyaret etti

Filistin davası uğrunda harcadıkları enerjileri birleştirerek bir heyet kuran ve kendilerine  “Yurtdışındaki Filistin Âlimler Heyeti” olarak tanıtan âlimler dergimizi ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Dünyanın farklı coğrafyalarında ikamet eden Filistinli seçkin bir âlim topluluğunun bir çatı altında toplanması düşüncesiyle toplanan Âlim topluluğu dergimizi ziyaret ederek siz okuyucularımız için kendilerini tanıttı. “Yurtdışındaki Filistin Âlimler Heyeti” adına Dr. Mohammed El Hac, Dr. Mohammed Alwali, Dr. Mohammed Elcurani, ve Dr. Mahmud Enneffar derneğimizi ziyaret ederek heyet hakkında bilgiler verdi.

“Yurtdışındaki Filistin Âlimler Heyeti” ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için sorduk ve öğrendik. Dr. Mohammed El Hac, “Yurtdışındaki Filistin Âlimler Heyeti’nin kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Allah’ın izniyle, dünyanın farklı coğrafyasında ikamet eden Filistinli seçkin bir âlim topluluğu bir çatı altında toplanmak ve aynı hedefe hizmet etmek istedi. Bu amaç için büyük bir âlim topluluğuyla gerekli istişareler yapıldı. Yapılan görüşmeler ve tertip edilen toplantılar neticesinde bir hazırlık komisyonunun kurulmasına karar verildi. Bu komisyon iki yıldan fazla bir süre aktif olarak çalışmalarda bulundu. Zamanla Filistin’de bulunmayan bu seçkin âlim topluluğunun düşünceleri, fikirleri ve hedefleri tartışılmaya başlandı ve âlimlerin katkılarıyla daha da gelişti. Ortaya birçok düşünce, alternatif ve tasavvur konulduktan sonra bu düşünceler dünyanın farklı ülkelerinde bulunan saygıdeğer âlimlere sunuldu. Daha sonra bu çerçevede temel özü hedefleyen temel bir düzen ortaya koyma düşüncesine dönüştü. Zamanla da “Yurtdışındaki Filistin Âlimler Heyeti” adı üzerinde karar kılındı.

Heyetin hazırlık komisyonunun çabaları zamanla ürünlerini vermeye başladı ve ilk defa 20-21 Şubat 2009 tarihinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta farklı ülkelerden âlimlerin heyetlerinin, İslam Ümmeti’nin saygıdeğer, seçkin âlimlerinin ve Filistin halkı âlimlerinin iştirak ettiği bir Sempozyum düzenlendi. 2 gün süren Sempozyumun açılış oturumundan sonra birçok konu ve şer’î mesele tartışıldı. Katılımcıların hazırlamış oldukları çalışmalar sunulup; konferanslar verildi. Konuşulan ve tartışılan meselelerin en başında, İslam âlimlerinin Filistin davasındaki/meselesindeki rolü vardı. Filistin davasıyla alakalı, yeni görüşler ve ilmi araştırmalar gerektiren fikrî meseleler de konuşulan konular arasındaydı.

HEYETİN MİSYONU

Filistin Dışındaki Filistin Âlimler Heyeti bağımsız bir heyet olup; kanuni değeri ve özel maliyesi var olan bir kuruluştur.

Gerek erkek olsun; gerekse bayan olsun Filistin dışında ikamet eden Âlimleri Filistin davasına hizmet etmek için tek bir çatı altında toplamaktır.

HEYETİN VERMEK ISTEDİĞİ MESAJI

Filistin davasına yardımcı olan Âlimlerin güçlerini, bu uğurda harcadıkları enerjileri birleştirmek ve Filistin meselesiyle alakalı fikri sorunları ilmî bir metot ile çözüme kavuşturmaktır.

Derneğin Filistin topraklarını işgal eden siyonist devletle her hangi bir konuda yardımlaşma, uzlaşma ve ilişkilerin normalleşmesi, devletlerini tanıma ve onları dost edinme gibi bir düşüncesi asla olmayacaktır.

Dr. Mohammed El Hac, Filistin’in halkının özgürce yaşayabilmesi için heyet olarak çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini de bildirdi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*