“MEDENİYETİMİZ MİSAFİRPERVER BİR MEDENİYETTİR”

HAKAN ÇALIŞKAN
Trakya Uluslararası
Öğrenci Derneği Başkanı

 

Biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi Tanıyalım?
– İsmim Hakan Çalışkan 1982 Edirne Doğumluyum. Anne tarafım Bulgaristan göçmeni, `Baba tarafım ise Romanya’ dan gelme Kırım Tatar Türklerinden. İlköğretim ve Lise öğrenimimi Edirne’ de Üniversite öğrenimimi ise Bursa Uludağ Üniver-sitesinde tamamladım. 2012 – 2014 yılları arasında Ak Parti Edirne Gençlik Kolları İl Başkanlığı görevinde bulundum. Başkanlığım zamanında Gençler adına önemli ve güzel işler etkinlikler gerçekleştirdik. 2015 yılından bu yana da Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği başkanlığını yürütmekteyim.
Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği ne zaman kuruldu? Genel amacı nedir?
– Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği 2013 yılında kuruldu. Derneğimiz merkezi İstanbul’ da bulunan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federas-yonu (UDEF) na bağlı olarak çalışmalarını yürütmek-tedir. UDEF’e bağlı 48 farklı şehirden 56 uluslararası öğrenci derneğinden biriyiz. ‘Ya dinde kardeş ya da hilkatte eş’ inancını referans alarak ‘Ahlak, Sevgi ve Medeniyet’ sloganıyla yola çıkan ve uzun mesafeleri birbirine sağlıklı bir şekilde bağlamayı hedefle-mektedir. Renk, dil, ırk, mezhep ve bölge ayrımı yap-maksızın dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim için gelen uluslararası öğrencilere bizler onlara Misafir öğrenciler diyoruz eğitim hayatları boyunca zamanlarını ve günlerini en iyi şekilde değerlendir-meleri sağlamak amacıyla sosyal ve kültürel prog-ramların yanı sıra eğitim programları da düzenleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Genel amacımız ve gayemiz budur.
Neden Özellikle Misafir Öğrenci terimini kullanıyorsunuz?
– Ülkemiz sizin de bildiğiniz üzere muhteşem bir tarih ve büyük bir medeniyet mirasına sahiptir. Bu mirasa sahip toplumumuz, geçmişten günümüze kadar dünya üzerinde muhtelif kültür ve medeni-yetlerle etkileşim içinde olmuştur. Dolayısıyla dün-yada ki medeniyetlere ve bu medeniyetlerin teşekkü-lüne kaynaklık eden insanlara yabancı değildir. Bu sebeple dünyanın dört bir yanından gelip ülkemizde eğitim gören öğrencileri yabancı olarak görmüyor kendilerine misafir öğrenci diyoruz. Medeniyetimiz misafirperver bir medeniyettir. Onun için ev sahip-liğimizi çok iyi bir şekilde göstererek ülkemizden birer gönüllü büyükelçi olarak ayrılmalarını sağlamalıyız.
Edirne’ de ne kadar misafir uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir?
– Edirne’de 2016 -2017 Eğitim ve Öğretim Döneminde Trakya Üniversitesinde 54 farklı ülkeden toplamda 2300 e yakın uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Trakya Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu hocamızın ve ekibinin önemli çalışmaları neticesinde inşallah bu rakamın üzerine 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Döneminde 1400 uluslararası öğrenci daha eklenecektir. Trakya Üniversitemiz gerek Eğitim kalitesi ve gerekte imkanlar dolayısıyla Balkanların Üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Özellikle Rektör hocamıza ve ekibine uluslararası öğrencilerin ödeyecekleri harçlar konusunda yapmış oldukları düzenlemeler neticesinde önemli ölçüde indirimler olmuştur. Bu durumdan öğrencilerimiz ve aileleri ol-dukça memnun kalmışlardır. Daha çok Balkan ülke-lerinden gelen öğrencilerin olduğunu düşünürsek ve Balkan ülkelerinin yaşam standartlarını düşündüğü-müzde rakamların oldukça önemli olduğunu unutma-mak gerekir.
Yapmış olduğunuz önemli çalışmalar nelerdir?
– Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği olarak yapmış olduğumuz eğitim ve sosyal faaliyetlerimizin yanı sıra uluslararası öğrencilerimize yönelik burs imkanlarımız da bulunmaktadır. 20 -25 öğrencimize burs vermekteyiz. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları tertip etmekteyiz.
Edirne’ de öğrenim gören uluslararası öğren-ciler kendi yerel kıyafetleri ile stantlar açarak ülkel-erinin eşyaları ve fotoğraflarıyla kendi ülkelerini stantları ziyaret edenlere tanıtmaktalar. 2017 yılında 10. sunu gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Öğrenci Buluşması programları ile öğrenciler kendi ülkelerine olan özlemlerini anlatarak bir nebze de olsa gidermiş oluyorlar.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*