Karaağaç

Samet KÖKER

Tarihin içinde yaşarken içilen bir kahve ya da çay beraberinde huzuru gelenlere sunmaktadır.
Bu kafelerden biri olan Bomanti kafenin işlet-mecisi Samet Köker ile Karaağaç’ın Edirne turizminde ki yeri ile ilgili yaptığımız söyleşi:

Eğer Edirne’ye gelme fırsatınız ve gezme imkânınız da olduysa, yolunuz bir şekilde Arnavut kaldırımlı yolu, mesire yerleri, şirin evleri, büyük tren garı, Lozan Anıtı ve müzesi ile eşsiz bir huzur beldesi, ayni zamanda küçük bir toprak parçasından öte, Türkiye Cumhuriyeti’nin “suyun öte yanında” kalan tek toprak parçası olan Karaağaç’ı sağlı sollu kafeleri, kimi yeni kimi eski binalar ve kısacası bir şehrin merkezinde ilk bakışta görebileceğiniz her şeyi görmüşsünüzdür.
Günümüzde Karaağaç Edirne turizminin önemli bir parçasıdır. Son yıllarda gelişen kafeleri, hem Edirnelil-erin hem de şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur.
Tarihin içinde yaşarken içilen bir kahve ya da çay beraberinde huzuru gelenlere sunmaktadır.
Bu kafelerden biri olan Bomanti kafenin işlet-mecisi Samet Köker ile Karaağaç’ın Edirne turizminde ki yeri ile ilgili yaptığımız söyleşi:
Sayın Köker Karaağaç sizin için ne ifade ediyor?
Karaağaç huzurdur, Karaağaç küçük bir toprak parçasından öte, Türkiye Cumhuriyeti’nin “suyun öte ya-nında” kalan tek toprak parçası olmasının yanında Lozan Barış Antlaşması’nın da bir simgesidir.
400 yıllık Tunca Köprüsü üze-rinden geçip 2 km’lik Arnavut kaldırımlı bir yoldan kuş sesleri arasında zaman yolculuğuna çıktığınız ve geldiğiniz yerdir.
-Karaağaç’ın Edirne turiz-mindeki yeri nedir?
Şehrimize gelen ziyaretçiler, daha önce Karaağaç’a gelenlerden Kara-ağaç’ı ve ona gelirken Tunca, Meriç köprülerini, Edirne gezisinde görülmesi gereken yer olarak duyduklarından mu-hakkak Karaağaç’a gelip kafelerimizde birer çay ve kahve eşliğinde yorgun-luklarını giderirken eski istasyon binası şimdinin Trakya üniversitesi Güzel Sa-natlar Fakültesi’ni, Lozan Anıtı’nı gezer ve fotoğraflarlar. Onun için Karaağaç Edirne’nin turizminin önemli bir parçasıdır.
Karaağaç’ın turizmden aldı-ğı payın arttırılması için öncelikle ku-rumlara sonra siz Karaağaç’ta işlet-me sahiplerine ve son olarak Karaa-ğaç halkına neler düşmektedir?
Karaağaç son yıllarda yerli yabancı turistin muhakkak uğradığı Edirnelilerin akşamları kafelerinde huzur bulduğu bir yer olarak belediye katkıları ile giriş yolları modern bir anlayışla düzenlenmiş olmasına rağmen hala edinenin kenar bir mahallesi ya da bahçecilikle uğrasan köyü olmaktan kurtulamamıştır
Turizmi ve tarihsel misyonu düşünülerek yapı-lacak yeni yatırımlarla Edirne’nin turizm geleceğine hazır-lanmalıdır. Sahibi olduğu eski konakları, evleri, il valiliği ve belediye işbirliği ile restore edilerek ülke turizmi için ikinci bir Safranbolu olmalıdır
Karaağaçlılar muhlis misafirseler insanlar olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazırdır.
-Gelişen turizmle birlikte Karaağaç’ta olumlu ya da olumsuz hangi gelişmeler olmuştur.
Öncelikle Edirne ile karaağacı birbirine bağlayan yeni köprünün yapılarak hizmete açılması çok önemli bir gelişmedir. Kıs aylarında Meriç, Tunca nehirlerinin taş-ması Karaağaç’a ulaşımı engelliyordu. Yeni köprü bu engeli ortadan kaldırmıştır
Karaağaç’ın son yıllardaki bu nehir taşkınla-rından olumsuz etkilenmesi bu yeni köprü ve bağlan-tı yolları ile ulaşılabildiğini arttırmış Pazarkule güm-rük kapısından önümüzdeki zamanda gelişmesi adı-na bir yeni başlangıcın habercisi olmuştur.
Sınır komşumuz Yunanistan dışında balkan ülkelerinden gelen ziyaretçiler var midir varsa bu ziyaretçiler hangi ülkelerdendir?
Sınır komsumuz Yunanistan’dan birçok ziyaretçi her gün Edirne’mize alışveriş için gelmekte ve muhakkak yolları üzerinde olan Karaağacımıza uğramaktadırlar
Yunanistan haricinde bu ülke üzerinden gelirken Pazarkule sınır kapısını kullanan her balkan ülkesinden ziyaretçilerimiz de bulunmaktadır. Özellikle Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ gibi ülkelerinden ziyaretçilerimiz ol-maktadır.
-Son olarak yeni yayın hayatına başlamış olan ve balkan ülkelerinde yaşayan Müslüman soydaşla-rımızla ülkemiz arasında bir köprü görevi görecek olan dergimiz Evlad-ı Fatihan Edirne hakkında düşüncele-riniz nelerdir?
Öncelikle Evladı Fatihan Edirne isimli dergimize yeni çıktığı bu yolda başarılar dilerim.
Balkanlarda yaşayan kardeşlerimizle bir köprü va-zifesi olmak diye tanımladığınız misyonda başarılı ola-cağına inanıyorum. Bu alanda önemli bir eksiği giderecek olmanız hem genelde ülkemiz hem özelde şehrimiz ve Karaağacımız için bir önemli görev ve girişimdir.
Uzun soluklu olması ve her hizmet gibi hayırlara vesile olmasını diliyorum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*